Metrobüs Kazaları ve bilançosu

Gönderen: Abbas Yolcu


Tarih: 06.12.2017 18:35:48


Metrobüs Kazaları ve bilançosu

Metrobüsler İstanbulun yolcu trafiğinin büyük bölümünü taşımaktadır. Peki son günlerde neden genellikle kazalarıyla gündeme geliyorlar? Aslında sorunun bir kaç cevabı bulunmakta. Metrobüsler günde bir milyonu aşkın yolcu taşımaktalar ve 24 saat boyunca aralıksız hizmet vermekteler. İstanbul trafiğini en fazla rahatlatan ulaşım araçları haline gelmiş durumda Ancak Metrobüsler son 6 ayda 9 adet kaza yaptı ve 63 yaralı var tabi maddi hasar cabası. Peki kendi yolunda giden metrobüsler neden kazaya karışıyor? Bunların en başında metrobüs sürücülerinin dikkatsizliği, ikinci sebebi metrobüs yolunun hemen yan şeridinde günde 4 milyon aracın trafikte olması, bu araçların sürücülerinin zaman zaman metrobüs yolu dalarak kazaya sebebiyer vermesi  başta sebeplerdendir. Bu sebeplere metrobüsün tasarımı sonradan yapılan dar yollar metrobüslerin birbirlerine çok yakın gitmesi sürücülerin çalışma saatleri gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Peki nasıl önlem alınabilir?

Metrobüs kazalarını azaltmak veya minumum seviyeye düşürülmesi için bir kaç yol var. Bunlar sırasıyla metrobüs sürücülerinin çalışma saatlerinin düzeltilmesi, Metrobüs yollarında bulunan bariyerlerin esnek hale getirilmesi, ayakta yolcu alınmaması Bütün metrobüslerin ön ve arkalarına sensör takılması hız limitinin kesinlikle 50 km yi geçmemesi gerekmekte ama bakıldığında metrobüsler genllikle 70 ve üstü hız yapmaktalar oysa kurallara biraz daha uyulursa metrobüs en güvenli ulaşım aracı sayılabilir. 

Metrobüs modeli Güney Amerikadan model alınarak hizmete açıldı.ama istanbuldaki nüfus yoğunluğunu artık kaldırmıyor Kapasiteleri. Maksimum 250 kişi kapasiteli araçlara 500 kişi biniyor dolayısı ile dikkatler dağılıyor konsantre eksikliği doğuyor. Veya diğer toplu taşıma modeli olan metro ağı genişletilerek metrobüsün omuzlarındaki bu yükü azlatmak gerekiyor.Yorum yapmak için giriş yapınız

Giriş
Arama