Metrobüste En Güvenli Yerler

Gönderen: Abbas Yolcu


Tarih: 16.04.2018 15:37:31


Metrobüste En Güvenli Yerler

Metrobüste En Güvenli Yer Neresidir?

Metrobüsler sıkça kaza yaptığından yolcular hiç olmazsa daha güvenli bir noktada seyahat ederek önlem almak isterler. Tüm taşıtlar için geçerli olan güvenlik noktaları metrobüsler için de geçerlidir. Bu da aslen bir taşıtta tam güvenli bir noktanın olmadığıdır. Özellikle Türkiye'de akıl almaz kazalar olduğundan metrobüste şu noktada gidilirse kaza anında bir zarar görülmez şeklinde bir ifade kullanılamaz. Buna karşılık bir genelleme ile daha güvenli olabilecek yerlerden söz edilebilir.


Metrobüste Daha Güvenli Olduğu Sayılan Yerler

Toplu taşımanın iyi bir örneği olan metrobüste güvenlik için bazı önlemler alınmıştır. Bunlar yolcuların tehlike anında kırıp çıkabilecekleri noktalar ve yangın söndürme cihazları gibi standart uygulamalardır. Metrobüsün bir yere çarpması durumunda şoför arkası, refleks olarak kendi yönünün zıddına aracı yönlendireceği düşünüldüğünden güvenli sayılır ama kaza zaten önlenemeyen, saniyeler içersinde gelişen bir durumdur ve şoför mahalli, arkası, yanı dahil oldukça tehlikeli noktalardır. Ayrıca ön cama yakın olmak da tehlikelidir.

Arkadan başka bir taşıdın çarpması durumunda metrobüste güvenli yerler orta sıralar ve koridor tarafı olarak gösterilebilir. Çarpma çok şiddetliyse burada da ayakta olan yolcular savrulma oturanlar da öndeki koltuklara çarpma riskiyle karşı karşıyadır. Cam kenarları her zaman yanlardan çarpma olması ihtimaliyle tehlikelidir. Bu durumda orta koridor koltukları metrobüste en güvenilir yerler olarak belirtilebilir. Kapı ağızlarında sıkışık durumdayken bulunmak ise her zaman tehlikelidir. Metrobüs bekleme durakları da yolcular için tam güvenli değildir.

Kazanın nerden nasıl geleceği belli olmadığından yolculuk sırasında taşıt içersinde veya dışında her zaman dikkatli olmak, ayakta duruluyorsa sıkı tutunmak, çok kalabalık metrobüslere binmemek, durakta beklerken dikkatli olmak kişinin kendi başına yapabileceği basit önlemlerden bir kaçıdır. Kaza anında yaşlı, hamile, engelli ve çocuklu kişiler daha fazla zarar görme riski taşır bu bakımdan onlara yer vermek bir insanlık görevidir.
 


Yorum yapmak için giriş yapınız

Giriş
Arama