Metrobüste Oluşabilecek Kazalara Karşı Önlemler

Gönderen: Abbas Yolcu


Tarih: 26.03.2018 15:19:32


Metrobüste Oluşabilecek Kazalara Karşı Önlemler

Metrobüsün İçinde Oluşabilecek Kazalara Karşı Önlemler 


Söz konusu metrobüs kazaları iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İçeride vuku bulan kazalar genellikle yolcular arasında yaşanmaktadır. Öncelikli olarak ilk önlem içerisinde yaşlılara, sakatlara ve hamilelere yer vermekten geçer.

Yapılan birçok araştırma ve inceleme oturması gereken birçok kişinin ayakta yolculuk yapması nedeniyle çeşitli kazaların gerçekleştiğini işaret etmektedir. Bu noktada metrobüste oluşabilecek kazalara karşı önlemler bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda hareket halindeki araç içerisinde kapılara yaslanmak da söz konusu kazalara sebebiyet vermektedir.

Kapılara yaslanmak yerine her yolcu için ayrı dizayn ve tertip edilmiş tutamaklara tutulmalıdır. Aynı zamanda yolcular birden fazla tutamağa tutunarak diğer yolcuların ellerinin boşta kalmasına neden olmamalıdır.

Metrobüsün kapıları tam açılmadan binmeye çalışmak da tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda araç tam stop etmeden inmeye çalışmak da çeşitli yaralanmalara ve kazalara olanak tanımaktadır.

Metrobüsün Dışında Oluşabilecek Kazalara Karşı Önlemler

Yolcuların belirlenen sınırlar içerisinde gelen araçları beklemesi metrobüs kaza önlemleri arasında gösterilmektedir. Bununla birlikte metrobüs şoförleri de gözlerini yoldan ve güzergâhlarından ayırmamalı; mutlak bir dikkat ile sürücülüklerini yapmalıdır. Yolcu ile şoförün konuşması yasak ve tehlikeli olduğu için bu kurala uyulmalıdır.

Acil durumlarda metrobüsün çeşitli yerlerinde bulunan cam kıracakları çıkarılmalı ve gerekli görüldüğü takdirde kullanılmalıdır. İki metrobüs arasında belli bir mesafe olması zorunludur. Bu nedenle şoförler metrobüslerinin kalkış saatlerini iyi takip etmeli ve önündeki yolda giden diğer metrobüs ile arasında belirlenen metre sınırı ile mesafe koymalıdır.

Yağışlı günlerde silecekler çalıştırılmalı ve her türlü kayma ve yoldan sapma ihtimaline karşı araç asgari bir hızda sürülmelidir. Aynı zamanda araçların aylık ve yıllık olarak periyodik bakımları yaptırılmalı; başta motora bağlı olmak üzere çeşitli sebeplerden doğacak arızalara ve kazalara geçit verilmemelidir.


Yorum yapmak için giriş yapınız

Giriş
Arama