Metrobüste Yaşanan İlginç Kazalar

Gönderen: Abbas Yolcu


Tarih: 26.03.2018 15:33:07


Metrobüste Yaşanan İlginç Kazalar

Metrobüste Daha Önce Yaşanan Kazalar

İstanbul'da meydana gelen trafik kazalarının azımsanmayacak bir bölümü metrobüs kazalarından oluşuyor. Üstelik bu kazalarda yaralananlar olduğu gibi can kayıpları da yaşanıyor. Son yıllarda İstanbul'da meydana gelen bazı metrobüs kazaları insanı gerçekten hayrete düşürecek kadar insan hatası kaynaklı. Ayrıca sıklıkla taşıtlarda oluşan teknik hatalardan dolayı da kazalar meydana geliyor.

Metrobüs Kazaları

18 Ocak 2016 yılında Merter durağında ki metrobüse arkadan gelen başka bir metrobüs çarptı. Bu kazada 8 kişi yaralandı. Aynı yıl buna benzeyen sayısız kaza meydana geldi.

3 Aralık 2017 tarihinde iki metrobüs Sefaköy'de çarpışarak kaza geçirdi. Metrobüslerden biri Zincirlikuyu yönüne gidiyordu. Açıklamaya göre metrobüsün iç teknik aksamında bir arıza oluşmuş bunun sonucunda kaza gerçekleşmişti. Kazada 19 yaralı vardı. İstanbul'da metrobüste yaşanan kazalar elbette bu örneklerle sınırlı değil hemen hemen her gün ufak tefek kazalar yaşanıyor ama yaralanma olmadığında bu olaylar haber ajansları tarafından yayınlanmıyor.

Açıklanan verilere göre İstanbul'da her yıl ortalama olarak 15 büyük çaplı metrobüs kazası meydana geliyor. 5 Şubat 2018 tarihinde Haramidere'de yaşanan kaza da bunlardan sadece biri. Beylik düzünden Zircirlikuyu istikametinde giden metrobüs kayarak durakta bulunan başka bir metrobüse çarpınca kaza meydana gelmişti. Bu kazada çarpmanın etkisiyle araç içersinde savrulan yolculardan 24'ü sağlık müdahalesi gerektirecek ölçüde yaralanmıştı.

Metrobüs kazaları genelde metrobüslerin bir birleriyle çarpışmasıyla oluşsa da kendi güzergahından çıkaran birçok metrobüs de önemli kazalara neden olmaktadır. Bu otobüslerin çok büyük olması, teknik arızaların beklenmeyecek ölçüde sık meydana gelmesi ve kullanıcı hataları kazaların başlıca nedenleri arasındadır. Özellikle yağışlı havalarda metrobüs tehlikeleri ile daha sık karşılaşılmaktadır.

Duraklarda otobüs beklerken kaza geçiren metrobüs yolcularının sayısı da azımsanmayacak ölçüde fazladır. Bu kazalar ışığında İstanbul'un vazgeçilmez ulaşım araçlarından biri olan metrobüslerin daha az kaza yapmaları için ek önlemler gerektiği bir gerçektir.


Yorum yapmak için giriş yapınız

Giriş
Arama